50 i 5, czyli wspomnienia nienumerowanych gal KSW

Bartosz Sobczak
0
Published: 24 czerwca 2019

Trzecia gala KSW w Londynie będzie jednocześnie pięćdziesiątym wydarzeniem organizacji. Jubileuszowy event zorganizowany zostanie w legendarnej hali Wembley Arena, w której to zawodnicy KSW mieli okazję już walczyć. Warto jednak przypomnieć, że chociaż zbliżająca się gala KSW będzie sygnowana numerem pięćdziesiątym, to w praktyce będzie pięćdziesiątym piątym wydarzeniem zorganizowanym przez największą europejską organizację MMA.

Pierwszą galę KSW w historii, która nie była numerowana, przygotowano we wrocławskiej hali Orbita, w roku  2007. KSW Eliminacje były też pierwszym eventem zorganizowanym poza Warszawą. W walkach turniejowych tego wydarzenia zadebiutowali tacy młodzi zawodnicy jak: Daniel Dowda i Jan Błachowich, którzy spotkali się ostatecznie w finale. Lepszy okazał się Błachowicz pokonując Dowdę przez nokaut w pierwszej rundzie pojedynku. W walkach dodatkowych wystąpili natomiast: Łukasz Jurkowski, Mamed Khalidov i Krzysztof Kułak. Wszyscy trzej odnieśli wówczas zwycięstwa.

r

29 marca 2008 odbyła się druga gala z cyklu Eliminacje i organizacja drugi raz zawitała do Wrocławia, ale tym razem do hali Stulecia, gdzie zgromadziło się trzy tysiące widzów. W turnieju ponownie zadebiutowali ciekawi zawodnicy, tacy jak: Marcin Wójcik i Michał Fijałka. Dla Wójcika debiut nie okazał się udane, ale Fijałka wygrał cały turniej, a w finale pokonał Sebastiana Olchawę. W walkach dodatkowych widzowie ponownie mieli okazję zobaczyć: Krzysztofa Kułaka, Mameda Khalidova i Maciej Górskiego. Wszyscy zakończyli walki z rękoma uniesionymi w górze.

Przed jubileuszową, dziesiątą galą KSW zorganizowana została gala KSW Extra, która odbyła się 13 września 2008 roku w Dąbrowie Górniczej, w hali Centrum. Tym razem turniej miał jedynie czteroosobowy skład, a główną atrakcją wydarzenia były walki dodatkowe. W turniejowych zmaganiach zwycięzcą został Maciej Górski, a w walkach dodatkowych publiczność mogła podziwiać takich fighterów jak: Peter Sobotta, Daniel Dowda, Łukasz Jurkowski, Antoni Chmielewski, Jan Błachowicz, Krzysztof Kułak i Mamed Khalidov.

r

Po dwóch ogromnych wydarzeniach, czyli KSW 13 w katowickim Spodku i KSW 14 w łódzkiej Atlas Arenie, przyszedł czas na zdecydowanie mniejszy format.  KSW Fight Club zostało zorganizowane  w październiku roku 2010, w kameralnym gronie około stu pięćdziesięciu widzów, na Zamku Krzyżackim w Rynie. W trakcie tego wydarzenia nie zorganizowano turnieju i odbyło się tylko pięć walk. Kibice mogli oglądać natomiast zwycięstwa takich zawodników jak Aslambek Saidow czy Antoni Chmielewski.   

Zaraz po gali w Rynie, przyszedł czas na ostatnie nienumerowane wydarzenie organizacji, czyli KSW Extra 2: President Cup.  Event odbył się 29 stycznia 2011 roku w Ełku, w hali MOSIR i zgromadził tysiąc pięciuset kibiców. W walce wieczoru zmierzyli się z sobą Antoni Chmielewski i Vitor Nobrega. Polak zwyciężył decyzją sędziów, a widzowie mieli również okazję, po raz pierwszy podczas KSW, zobaczyć przyszłego mistrza Artura Sowińskiego, który pokonał Paula Reeda. Tym razem przygotowano również turniej, którego zwycięzcą został Aslambek Saidov.

2

Od czas tego wydarzenia wszystkie kolejne gale KSW były już numerowane.

KSW w całej swojej historii przygotowało więc pięć dodatkowych gal, które nie były oznaczone kolejnymi numerami wydarzeń. Mimo więc, że gala w Londynie będzie pięćdziesiątym KSW, to w praktyce będzie również pięćdziesiątym piątym wydarzeniem polskiej marki.

Leave a rating
0
0
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments