ACA kupi Fight Nights

ACA kupi AMC Fight Nights. Kadyrov zdominuje rosyjski rynek MMA.

Bartosz Sobczak
0
Published: 28 grudnia 2022

Niespodziewane informacje docierają do nas ze wschodu. Ramzan Kadyrov planuje dominację na rosyjskim rynku MMA. Czeczeński dyktator zamierza kupić organizację AMC Fight Nights znaną fanom wcześniej jako Fight Nights Global.

Karim Zidan, dziennikarz portalu BloodyElbow.com poinformował, że udało mu się potwierdzić, że organizacja ACA negocjuje wykupienie AMC Fight Nights (Fight Nights Global), która mogła się poszczycić mianem najlepszej rosyjskiej organizacji MMA po zamknięciu działalności przez M-1 Global.

Na początek warto podkreślić, że na galach Fight Nights walczyli między innymi Fedor Emelianenko, Magomed Ismailov, Vladimir Mineev, Vitaly Minakov, Nikita Krylov, Vadim Nemkov, Sergey Pavlovich, Valentin Moldavsky, Gadzhi Rabadanov czy Anatoly Tokov. Większość z tych zawodników jest aktualnie związana kontraktami z Bellatorem lub UFC co pokazuje sportową jakość rozpisek tej organizacji.

Organizacja Fight Nights Global została założona przez Dagestańskiego oligarchę Ziyaviduna Magomedova, którego majątek określano na 1,2 miliarda dolarów. Magomedov był jednym z głównych sponsorów Khabiba Nurmagomedova, to właśnie oligarcha założył klub Eagles MMA.

Jak to zwykle bywa w Rosji po paru latach okazało się, że Ziyavidun Magomedov zdefraudował ogromne kwoty i został oskarżony o założenie zorganizowanej grupy przestępczej. Oskarżenia pojawiły się w 2018 roku natomiast dopiero miesiąc temu został on skazany na… 19 lat pozbawienia wolności, a karę będzie odbywał w więzieniu o maksymalnym rygorze.

W w grudniu 2020 roku osoby związane z organizacją od lat zmieniły jej nazwę na AMC Fight Nights najpewniej chcąc odciąć się od bezpośrednich powiązań z Magomedovem. Od tamtej pory zorganizowano 21 gal co trzeba przyznać jest bardzo dobrym wynikiem. Obostrzenia związane z covidem, a następnie sankcje nałożone na Rosję po ataku na Ukrainę sprawiły jednak, że organizacji ciężko było ściągać mocnych rywali dla swoich flagowych zawodników.

Podobny problem ma także ACA i zapewne stąd jakaś „mądra głowa” pracująca dla tej organizacji podpowiedziała Kadyrovowi zakup AMC Fight Nights, wciąż jest to bowiem rozpoznawalna marka wśród fanów MMA w Moskwie, Krasnodarze i Soczi czyli miastach w których ACA również organizuje swoje wydarzenia. Ponad to Fight Nights to też gale w Rostowie nad Donem, Jekaterynburgu i dalekim Władywostoku.

Jaki sami widzicie wykupując AMC organizacja ACA dołoży więcej „kropek” na mapie, to jednak nie wszystko bo za wykupieniem organizacji nie idą tylko kontakty w jednym czy drugim mieście czy fani, którzy przywykli do danego brandu, lecz również kontrakty zawodników. Tu wracamy do sankcji i faktu, że zawodnicy z krajów zachodnich niechętnie patrzą w tej chwili na starty w Rosji. Wykupując AMC Fight Nights organizacja Kadyrova rozbuduje park zawodniczy sprawiając, że najlepsi zawodnicy którzy jeszcze nie uciekli do UFC czy Bellatora będą musieli walczyć ze sobą.

Leave a rating
1
1