projekt wojownik 31 adam jakubowski

Adam Jakubowski, mistrz świata ISKA poprowadzi 31. edycję Projektu Wojownik

Bartosz Sobczak
0
Published: 17 August 2021

31. edycję Projektu Wojownik poprowadzi ustecki trener Akademii Sportów i Sztuk Walki „Protector” Adam Jakubowski, który w wieku 57 lat zdobył Mistrzostwo Świata ISKA w kickboxingu. Weterani tym razem spotkają się w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku.
Adam Jakubowski uprawia sporty walki od 47 lat a trenuje podopiecznych od 35. Weteran specjalizuje się w staro tajskiej dyscyplinie Muay Boran oraz Muay Thai.  W 2019 roku, podczas mistrzostw świata federacji ISKA rozgrywanych w Cork w Irlandii, zdobył złoty medal w formule K-1.
Żołnierze będą ćwiczyć także pod okiem wojskowych instruktorów oraz specjalistów od walki w parterze z klubu Shark Top Team z Łodzi.

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.
Zajęcia polegają na udziale w seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które prowadzą czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszych na świecie federacjach, min. UFC (Ultimate Fighting Championship), KSW (Konfrontacja Stylów Walki), ACA oraz mistrzowie innych federacji i dyscyplin. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.
Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne. .   
Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Centrum Weterana DziałańPoza Granicami Państwa oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.
Weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie plut. Tomaszem Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która promuje projekt.


Tekst: płk Szczepan Głuszczak

Leave a review
0
0
Subscribe
Notify of
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments